Dior, Blahnik i Gilson

Dior, Blahnik i Gilson- 3 wystawy, które warto zobaczyć tego lata! 🖼😍

Jeżeli nie macie planów na resztę wakacji, a budżet bądź czas nie pozwala na szalone wycieczki do dalekich krajów, dobrym pomysłem może być krótki wypad na weekend. Zatem dla wszystkich lubiących muzea czy galerie – a także dla miłośników mody i estetyki – przedstawiamy 3 miejsca, które warto odwiedzić tego lata.

 • Christian Dior: Designer of Dreams
  Kiedy: do 1 września 2019
  Bilety: £20 – £24
  Gdzie: Victoria & Albert Museum, Londyn

Wystawa przedstawia losy projektanta już od 1947 roku, zarysowując postać Christiana Diora na tle wydarzeń XX wieku. Kolekcja zawiera własnoręcznie naszkicowane projekty, zdjęcia projektanta podczas przymiarek, suknie znane z czerwonych dywanów (m.in. te ubrane przez Emmę Watson czy Rihannę). Różnorodność zapewnia szeroka gama strojów, składająca się nie tylko z projektów samego mistrza, ale także wielu innych projektantów, takich jak Yves Saint Laurent, John Galliano, Raf Simons czy Maria Grazia Chiuri. Ci, którzy naprawdę poświęcą nieco czasu znajdą takie ciekawostki, jak zestaw porad dotyczących ubioru udzielonych przez samego Christina Diora (z rozróżnieniem dla „młodej dziewczyny” oraz „starszej kobiety”) . Oprócz fantastycznej kolekcji, warto zwrócić także uwagę na kompozycję poszczególnych elementów. Każdą salę charakteryzuje odmienna aranżacja, podkreślająca oraz scalająca wyeksponowane projekty – od ,,The New Look oraz ,,The Dior Line” skupiających się na wczesnych projektach Diora poprzez wyrażającą jego fascynację Wielką Brytanią ,,Dior in Britain” aż do finalnej „The Ballroom”, będącej celebracją fantazji oraz przepychu. Warto poświęcić w niej kilka minut, obserwując zmieniającą się scenerię sali.

Chociaż bilety na wystawę są nagminnie wyprzedane, muzeum zostawiło nieco biletów dla spóźnialskich – które okazjonalnie można złapać w internecie, śledząc np. Instagrama Muzeum bądź dla tych, co lubią wcześnie wstawać – przed wejściem od strony Cromwell Road.

 • An Enquiring Mind: Manolo Blahník at the Wallace Collection
  Kiedy: do 1 września 2019
  Bilety: za darmo
  Gdzie: Wallace Collection, Londyn

Znany mainstreamowej publiczności głównie dzięki serialowi „Seks w Wielki Mieście” Manolo Blahnik dzięki współpracy z Wallace Collectio stworzył wystawę, na której znajduje się ponad 160 par butów, precyzyjnie umieszczonych w 10 pokojach. Osobiście wybrana kolekcja obuwia pochodząca z prywatnych archiwów Blahníka została wkomponowana w scenerię dzieł sztuki, które często stanowiły inspirację projektanta. Obuwie idealnie wpasowuje się w cudowne wnętrza, stanowiąc jednocześnie wyraz kreatywności i piękna, który można odnaleźć w sztuce. Zasady rzemiosła i kunsztu wyrażone w wyeksponowanych pantofelkach harmonizują z meblami, porcelaną, zegarami i złotymi pudełkami.

Oprócz piętra poświęconemu Blahnikowi, warto obejrzeć także resztę muzeum, która zawiera imponujący zbiór obrazów i mebli z XVIII w. oraz kolekcję militariów, w tym wspaniale zdobione zbroje oraz narzędzia walki.

 • Beautiful Lace & Carine Gilson
  Kiedy: do 19 kwietnia 2020
  Bilety: 4-8 €
  Gdzie: Fashion & Lace Museum, Bruksela

Belgia, znana z kunsztownie zaprojektowanych koronek, zaprasza na zapoznanie się z działalnością Carine Gilson. Dzieła tej projektantki, ubierane przez gwiazdy takie jak Beyoncé czy Monicę Bellucci, można podziwiać w niewielkim muzeum w samym centrum Brukseli. W 1994 Carine Gilson rozpoczęła działalność pod własnym szyldem, specjalizując się w lingerie couture. Pracowała na najpiękniejszych materiałach, łącząc delikatność koronki z finezją kształtu.

W muzeum można zapoznać się również z procesem powstawania oraz wytwarzania unikalnych wzorów. Dodatkowo, wystawa zawiera część kreatywną, gdzie za pomocą kawałków koronki, nożyczek oraz wstążek, można pokusić się o wodzę fantazji.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykułWarstwy – Anna Glik
Następny artykułLife on Mars