Relacja człowieka z przyrodą – „Simbiosi” – Edoardo Tresoldi

Rzeźba “Simbiosi”, czyli instalacja architektoniczna stworzona przez włoskiego artystę Edoardo Tresoldiego, która miesza przezroczystość przewodowej struktury siatki z materiałem lokalnych kamieni. Można zobaczyć ją w słynnym parku Arte Sella (Borgo Valsugana, Włochy), który ponownie został otwarty wiosną, po uszkodzeniach związanych z zimową burzą.

„Simbiosi” to interpretacja otaczającego krajobrazu poprzez celowe połączenia elementów architektonicznych i przyrodniczych, których ciągła wymiana określa estetykę, znaczenie i logikę rzeźby. Instalacja osiąga wysokość 5 metrów i jest całkowicie otwarta na niebo. Odpowiada ona przestrzeni odpoczynku i kontemplacji, która przeciwstawia się sile grawitacji i konwencjonalnej koncepcji ruiny.

„Kiedy po raz pierwszy odwiedziłem arte sella, natknąłem się na ruiny po drodze ”- komentuje artysta w książce dołączonej do instalacji. „charakter ruiny w krajobrazie jest elementem, który zawsze uważałem za fascynujący, ponieważ jest on częścią mojego terytorium i ucieleśnia ideę konania architektury w wyobraźni zbiorowej… dlatego, pociągając go, poczułem, że chciałem go posiadać, co zrobiłem, zmieniając go na nowo, odbudowując we własnym świecie, świecie zbudowanym z nie-materii i elementów pochodzących z mojego dziedzictwa kulturowego i świata wyobraźni ” – Edoardo Tresoldi

Żródło: professionearchitetto.it

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here