Stadion w Klagenfurcie zamieniony w las

8 września 2019 r. Miało miejsce otwarcie największej jak dotąd publicznej instalacji artystycznej w Austrii.
Efekt zatytułowany FOREST – The Unending Attraction of Nature, przekształca stadion piłkarski Wörthersee w Klagenfurcie w rodzimy las środkowoeuropejski.

 

Dzieło, zostało zaprojektowane przez szwajcarskiego kuratora Klausa Littmanna, który zainspirował się rysunkiem z 1971 r. austriackiego artysty i architekta Maxa Peintnera.

Jego twórczość to dobra inicjatywa, dzięki której zwracamy uwagę na współczesne problemy, takie jak zmiany klimatu i wylesianie. Dzięki strukturalnemu ograniczeniu tego ogromnego lasu sugeruje, że przyroda może kiedyś znaleźć się tylko w specjalnie wyznaczonych miejscach, ponieważ zwierzęta są dziś w ogrodach zoologicznych.

Architektura krajobrazu była nadzorowana przez Enea Landscape Architecture.

FOREST Zawierająca prawie 300 drzew, niektóre o wadze do sześciu ton każde, instalacja wypełnia przestrzeń przeznaczoną dla maksymalnie 30 000 widzów. Zawiera niezwykle różnorodną gamę gatunków, w tym brzozę srebrną, olchę, osikę, wierzbę białą, grab, klon polny i dąb pospolity. Wystawę “FOR FOREST” można oglądać do 27 października, a wstęp jest wolny. Wieczorem “instalację lasu” oświetlają stadionowe reflektory.

Po zakończeniu wystawy na stadion powrócą mecze pierwszoligowego gospodarza – Austrii Klagenfurt. Drzewa zaś zostaną przesadzone na tereny wokół areny.

Źródło: bbc.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here