Too Good To Go

@toogoodtogo.no    @bielmagazine

W każdej restauracji, kawiarni, barze czy sklepie codziennie klienci otrzymują świeże posiłki i produkty. Niemożliwym jest jednak, aby każda z tych rzeczy została kupiona. Na ratunek przychodzi globalna aplikacja do walki z marnowaniem jedzenia – Too Good To Go. Pomysł narodził się w 2016 roku w Danii, a jego twórcą jest Thomas Bjorn Momsen. Do Polski aplikacja trafiła w lipcu tego roku.

Dołączając do Too Good To Go mamy możliwość zakupu niesprzedanych dań za jedną trzecią ceny. W aplikacji wystarczy znaleźć lokal w pobliżu, złożyć zamówienie i odebrać posiłek. Co istotne, danie musimy odebrać osobiście i kupujemy paczkę-niespodziankę – dostajemy to, co w danym dniu sprzedawały lokale. Skutek jest jeden: my płacimy mniej, a restauracje zyskują na niezużytych produktach, które wylądowałyby w koszu. Jak można przeczytać na stronie Too Good To Go: ,,Od zasadzenia marchewki przez podanie jej na stole – w produkcji jedzenia marnują się nie tylko same produkty, ale także mnóstwo wody, ziemi czy nawet ludzkiej pracy. Marnowanie jedzenia powoduje aż 8% globalnej emisji gazów cieplarnianych, które, jak już powszechnie wiadomo, mają fatalny wpływ na planetę!”.

Na rynku istnieją już tego typu aplikacje działające na podobnych zasadach, jak na przykład Foodsi, której pomysł narodził się w Polsce. Pobrać można także aplikację Taste & Share, która została stworzona przez Electrolux Poland i również wspiera ideę ,,zero waste”. Jeśli masz produkty zdatne do spożycia, których nie zdołasz zjeść – podziel się! Poza aplikacjami, coraz bardziej popularnym zjawiskiem na świecie, a teraz także w Polsce jest foodsharing. To nic innego jak dzielenie się z innymi żywnością, której przygotowaliśmy w nadmiarze bądź produktami, których termin przydatności zbliża się ku końcowi. Pomysł powstał w Niemczech i od jakiegoś czasu rozwija się w Polsce.

Tylko w naszym kraju w skali roku wyrzucanych jest ponad 9 milionów ton żywności, a w skali światowej – 1,3 miliarda tony. Aplikacja Too Good To Go i wszystkie tego typu narzędzia sprawiają, że nie tylko można uratować pyszny posiłek przed wyrzuceniem, ale także w niewielkim stopniu zmienić świat na lepszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here