ZRÓWNOWAŻONA MODA

@bielmagazine @alexandrak.co @prada

Dzisiejsze zmiany klimatu w dużej mierze spowodowane są działalnością człowieka, między innymi poprzez wycinanie lasów, spalanie paliw kopalnych, hodowle zwierząt gospodarskich, jak również hodowle zwierząt dla potrzeb przemysłu futrzarskiego i skórzanego. Tego typu działania zatruwają środowisko naturalne, odpowiadają za emisję gazów cieplarnianych, a także pochłaniają niewyobrażalne ilości wody. Coraz częściej jednak mówi się o zrównoważonym rozwoju, zrównoważonej diecie czy konsumpcji, w której do minimum ogranicza się negatywne wpływy na środowisko naturalne. Czy w takim razie moda ekologiczna, zrównoważona, a także wolna od okrucieństw wobec zwierząt jest możliwa?
Wielkie marki modowe w dużym stopniu odpowiadają za zanieczyszczenie środowiska, dlatego też od wielu lat można zauważyć tendencję, która nazywana jest ,,zrównoważoną modą”. Coraz częściej modowi giganci rezygnują z futer prawdziwych na rzecz tych sztucznych. Chanel, Versace, Hugo Boss, Burberry, Armani, Gucci, Michael Kors, Prada – to tylko niektóre domy mody, które opowiadają się po stronie praw zwierząt. Dodatkowo dom mody Prada może pochwalić się współpracą z National Geographic. Prada Re-Nylon to kolekcja torebek i plecaków, które wykonane są z nylonu pozyskanego w procesie recyklingu z dywanów. Akcesoria produkowane są w Arizonie i utrzymane są w stylistyce sportowej.
Powstaje wiele kampanii, fundacji i programów zwalczających złe praktyki w branży modowej. Jednym z nich jest Fur Free Retailer, który zrzesza etycznych konsumentów ze sprzedawcami. Obecnie do programu należy ponad 1000 sklepów, marek i projektantów, którzy podpisali akt poparcia kampanii.
Tendencja do mody świadomej społecznie widoczna jest również wśród gwiazd takich jak Natalie Portman, Cameron Diaz i Jennifer Aniston. Amerykańska celebrytka Kim Kardashian West niedawno zamieściła na swoim Instagramie post, w którym obwieściła rezygnację z futer – wymieniła wszystkie ulubione prawdziwe futra na rzecz ich sztucznych odpowiedników. W 2019 roku odbył się również po raz pierwszy w historii Vegan Fashion Week – wydarzenie to miało na celu zwiększenie świadomości marek i ludzi na całym świecie. Kolejne ,,ekologiczne pokazy” mają mieć miejsce w październiku tego roku.
Dzięki najnowszej technologii kreatorzy mody mogą wykorzystywać innowacyjne materiały, które są przyjazne środowisku. W 2014 roku na polskim rynku pojawiła się wegańska marka Aleksandra K., której założycielką jest Aleksandra Kościkiewicz. Opisując filozofię marki mówi: ,,Moda ma ogromny wpływ na ludzi, dlatego zawsze powinna przekazywać wyższe wartości. Zwiększona świadomość postrzegania problemów środowiskowych wprowadza nowy punkt widzenia do naszych działań w sferze mody i designu. Wyroby skórzane przestają być dobrem luksusowym i nie są tak pożądane przez większość społeczeństwa”.W swoich projektach marka używa innowacyjnej skóry Freedom-Leather, która w 100% wykonana jest z silikonu, skóry Apple-Leather wykonanej z jabłek oraz ich resztek, jak również tkaniny Pinatex produkowanej 
z ananasa. Metki wykonane są z papieru z makulatury, natomiast kleje montażowe są w 100% wegańskie i nietestowane na zwierzętach. Z każdym rokiem nowe marki tego typu pojawiają się na światowym rynku modowym. W czasach, kiedy zmiany klimatyczne wymuszają na nas ekologiczny styl życia, takie rozwiązania stają się ogromnym ułatwieniem.
Zrównoważona moda z dużą dozą odpowiedzialności społecznej jest czymś niebywale potrzebnym nam wszystkim. Tworzenie nowych marek opartych na wartościach wolnych od okrucieństw wobec zwierząt, podpisywanie się wielkich koncernów modowych i projektantów pod kampaniami typu Fur Free Retailer czy promowanie mody na second-handy– to właśnie jest przyszłość branży fashion.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykułTHE GIRL WHO FELL ON EARTH
Następny artykułDIPPING – KAMIL WINNICKI